Technologia

Wprowadzenie

Starzenie się skóry i rola kolagenu

Kolagen i elastyna tworzą strukturę skóry w skórze właściwej. Kolagen dostarcza bazę dla elastyny, zapewniając sprężystość skóry.
Z wiekiem obniża się aktywność fibroblastów (komórek skóry), spowalniając syntezę kolagenu. Wynikiem tego są widoczne zmiany:

 • odwodnienie
 • linie i zmarszczki
 • głębokie bruzdy i deformacje.

Utrzymanie odpowiedniego poziomu struktury włókien kolagenowych pozwala na utrzymanie jędrności, sprężystości skóry oraz jej zdolności wiązania wilgoci. Skutkiem tego jest mocna, gładka, odpowiednio nawilżona i młodziej wyglądająca skóra.

Peptan® - naukowo udowodnione korzyści dla piękna skóry

Nowe badania kliniczne z grupami kontrolowanymi placebo, są kolejnymi seriami badań sprawdzającymi działania Peptanu® na skórę (prowadzonych przez Dermscan, Francja i Souken, Japonia). Poprzednie badania kliniczne wykazały znaczną poprawę: poziomu nawilżenia skóry, jędrności i wygładzenia, redukcji zmarszczek powierzchniowych i zapobieganie tworzenia się głębszych.
Badania kliniczne COSderma potwierdzają oddziaływanie Peptanu®F na piękno skóry i dokumentują wpływ na głębsze warstwy skóry właściwej w aspekcie poprawionej struktury kolagenu i gęstości, przy zastosowaniu najnowszej techniki laserowego skanowania konfokalnego. Statystycznie, znaczące efekty zauważalne są już po 28 dniach, a bardziej wyraźne stają się po 84 dniach. Zmiany zaobserwowane w strukturze kolagenu przekładają się na poprawę wizualną i działanie zapobiegające starzeniu.


Badania kliniczne
Podsumowanie bań klinicznych COSderma, Francja, wrzesień 2012

Materiały i metody

Projekt badań

 • 106 ochotniczek, kobiety w wieku 40 – 65 lat, rasy białej
 • podwójnie ślepa próba kontrolowana placebo; preparat podawany w postaci proszku do rozpuszczenia w płynie
 • dawka dzienna 10g rano
 • okres badania: 84 dni, pomiar w dniu 0 (początek), w 24 i 84 dniu


Materiały

 • peptydy kolagenu rybiego Peptan®F, Rousselot, Francja
 • maltodekstryny jako placebo

Metody analityczne
COSderma zastosował najnowszą zaawansowaną technologię pomiaru skóry:

 • poziom fragmentacji kolagenu w warstwie powierzchniowej (S) i głębokiej (D) przy użyciu Vivascope® 3000
 • gęstość kolagenu przy użyciu echografu wzorcującego wysokiej rozdzielczości Dermcup®

Zasady działania echografu Dermcup®
Skóra właściwa jest echogeniczna, a echo pochodzi z siatki włókien kolagenowych i włókien sprężystych. Dermcup® stosuje do pomiarów skóry echografię wysokiej rozdzielczości, używającą sondę o częstotliwości 25Mhz tworzącą obrazy, które są analizowane w celu ilościowego określenia gęstości kolagenu.

Konfokalna technologia laserowa Vivascope® 3000
Vivascope używający promienia lasera o długości 830 nm wykonuje zdjęcia na różnych głębokościach skóry, aż do powierzchownej siateczkowej warstwy skóry właściwej. Fragmentacja kolagenu była analizowana na dwóch głębokościach: S (na powierzchni powierzchownej warstwy brodawkowej skóry właściwej) i D (25 ųm głębiej niż S). Fragmentacja kolagenu jest kluczowym wskaźnikiem starzenia się skóry.


 

Wyniki i dyskusja

Konfokalna technologia laserowa wskazuje na obniżenie fragmentacji kolagenu
Struktura sieci kolagenu na poziomach powierzchownym i głębokim skóry właściwej była badana przy użyciu Vivascope® 3000 używając obrazów laserowych tworzonych w dniu 0 (punkt odniesienia), 28 i 84.


rys 3: Fragmentacja kolagenu na głębokości "D" – ocena przy użyciu Vivascope® 3000

Rysunek pokazuje znaczny spadek fragmentacji kolagenu w głębokich warstwach skóry po 28 dniach, z całkowitym spadkiem fragmentacji o 31% po 84 dniach przyjmowania Peptanu®F, w porównaniu do punktu wyjścia w dniu 0.
U osób przyjmujących placebo pomiędzy dniem 0 a 84 nie zaobserwowano zmian we fragmentacji kolagenu.
Podobne wyniki zaobserwowano na głębokości "S" (powierzchowna warstwa skóry – wyniki nie są pokazane).

Z literatury wiadomo, że starzejąca się skóra oraz skóra uszkodzona naświetlaniem wykazuje silną obecność pofragmentowanego kolagenu w skórze właściwej, co prowadzi do obniżenia syntezy kolagenu, przy jednoczesnym wzroście jego degradacji(1). Rysunek dokumentuje, jak, poprzez znaczne obniżenie fragmentacji kolagenu, Peptan®F poprawia strukturę sieci kolagenu. Przebudowa tej struktury jest bardzo ważna i wyjaśnia ona jeden z mechanizmów, dzięki którym Peptan®F jest zdolny wzmacniać widoczne działanie przeciw starzeniu się skóry, co udokumentowano już w poprzednich badaniach klinicznych przeprowadzonych przez Rousselot.

Wyższa gęstość kolagenu zmierzona echografią wysokiej rozdzielczości

Gęstość kolagenu w skórze właściwej i naskórku została oceniona przy użyciu echografii (Dermcup®) po 28 i 84 dniach przyjmowania Peptanu®F i placebo. (Rysunek obok: Gęstość kolagenu oceniana echografią, w dniach 0, 28 i 84).
Wynika z tego wyraźnie, że gęstość kolagenu znacznie się poprawiła po przyjęciu Peptanu®F, podczas gdy żadnej różnicy statystycznej nie odnotowano dla grupy przyjmującej placebo. Podczas przyjmowania Peptanu®F gęstość kolagenu znacznie wzrasta po 28 dniu i pozostaje na tym samym, wyższym poziomie po 84 dniach.
Doskonała przyswajalność Peptanu® F
Uczestniczki zostały poproszone o wypełnienie kwestionariusza i wyrażenie opinii na temat przyswajalności Peptanu®F w postaci proszku do rozpuszczenia w płynie. Ponownie potwierdziła się doskonała przyswajalność, przy braku jakichkolwiek efektów ubocznych.


Wnioski

Niniejsze badania przeprowadzone przez COSderma potwierdzają poważny wpływ Peptanu®F na zapobieganie starzeniu się skóry, co zostało udokumentowane przez statystycznie znaczące wyniki, w ponownym badaniu klinicznym kontrolowanym placebo.
Stosując najnowsze zaawansowane technologie, badania dostarczają dowodów na podstawową aktywność zmieniającą strukturę i na regenerację sieci kolagenowej. Przyjmowanie Peptanu®F pobudza strukturę kolagenu i jego produkcję oraz gęstość, co prowadzi do widocznej poprawy struktury skóry, jej jędrności i sprężystości po okresie od 1 do 3 miesięcy.
Pozytywny wpływ rybich peptydów kolagenowych Typu 1 na właściwości skóry został dobrze opisany w literaturze(2)(3) i potwierdza go także duży i stale rosnący światowy rynek, na którym używa się tych naturalnych, bioaktywnych peptydów kolagenowych w nutrikosmetykach – znanych także jako "Wewnętrzne Piękno".
Najnowsze badania COSderma umacniają na rynku pozycję Peptanu®F, jako ugruntowanego i naukowo udokumentowanego, poprawiającego urodę peptydu kolagenowego.

Już po 28 dniach z Peptanem®F

 • struktura kolagenu poprawia się
 • gęstość kolagenu wzrasta

Peptan® pobudza wytwarzanie kolagenu w skórze od wewnątrz, uwidaczniając spowolnione jej strzenie się na zewnątrz.

 

Literatura:
(1) Varani U, et. al., Decreased Collagen Production in Chronologically Aged Skin. 2006. Am. J. Pathol, vol. 168(6) 1861-1868
(2) Tanaka M., et. al., 2009. Effects of Collagen Peptide Ingestion on UV-B-induced Skin Damage. Biosci. Biotechnol. Biochem. Apr 23:73(4)
(3) Matsumoto, et. al., S. 2006. Clinical Effects of Fish Type1 Collagen Hydrolysate on Skin Properties. ITE letters 7(4).
COSderma Laboratories, Francja. Zdjęcia kolagenu – ORION CONCEPT, Tours, Francja


zobacz także:

OPIS PRODUKTU: Gesha Beauty Collagen Drink
TECHNOLOGIA
MECHANIZM DZIAŁANIA

 

 
Producent:
BECAPRO Sp. z o.o.

ul. Towarowa 1, 83-034 Trąbki Wielkie
tel. 58 683 01 53
e-mail:
biuro@gesha.pl
 

Copyright • BECAPRO

created by A4 STUDIO

GESHA BEAUTY® COLLAGEN DRINK zawiera kolagen morski o nazwie “Peptan“ z Francji. Kompleksowe badania kliniczne przeprowadzone w Japonii i Francji potwierdzają skuteczność hydrolizowanego kolagenu Peptan™ i podkreślają nowe, zachęcające korzyści dla zdrowia skóry.